Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Socha sv. Jana Nepomuckého, Frýdlant

socha sv. Jana Nepomuckého

Frýdlantsko

Hejnická
Frýdlant

Socha sv. Jana Nepomuckého se řadí k vrcholně barokním dílům druhé čtvrtiny 18. století a je umístěna na levé straně na betonovém podstavci kamennému mostu přes řeku Smědou, který se nachází pod hradem a zámkem Frýdlant.

Socha světce je tradičně oděna do kanovnického roucha - kleriky (sutany) sahající až ke kotníkům, mírně zvlněné rochety a do krátkého kožešinového pláštíku, pokrývající obě světcova ramena a ruce. V obou relativně vysoko vyzdvižených rukách drží svůj tradiční atribut - v tomto případě relativně rozměrný krucifix. Další tradiční atributy (palmeta jako symbol mučednictví a svatozář s pěti hvězdami) t.č. chybí (palmeta nebyla z největší pravděpodobností původně vůbec součástí sochařského díla). Samotná socha zobrazená ve výrazném, dynamickém kontrastu s hluboko zakloněnou hlavou na levou stranu je situována na relativně vysokém, štíhlém postamentu.

Sochu sv. Jana Nepomuckého ve Frýdlantu vytvořil anonymní vrcholně barokní mistr, který ve svém uměleckém výrazu navazoval na dynamické impulsy vrcholně barokního sochařství v Čechách. Způsob modelace, sebevědomý umělecký projev, neobvyklá a osobitá modelace, barokní imaginace do kamenné hmoty, jednoznačně řadí autora sochy sv. Jana Nepomuckého ve Frýdlantu k nejkvalitnějším a nejosobitějším uměleckým osobnostem v severočeském regionu. Postament je dílem anonymního, snad regionálního kamenosochařského mistra z 19. století.

Další historické památky: sousoší

Fotogalerie

socha sv. Jana Nepomuckého

socha sv. Jana Nepomuckého

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load