Osada Jizerka

Jizerka, autor: Petz Zbraněk

Jizerské hory

Osada Jizerka, 468 50

Malebná osada Jizerka se nachází v Jizerských horách. Poprvé je uváděna jako odlehlé obydlí českých čihadlářů a ptáčníků v roce 1539.

O tuto osadu se v souvislosti s výskytem drahokamů vedl dlouholetý spor mezi panstvími, který byl ukončen prodejem Jizerky Frýdlantskému panství. V roce 1769 měla osada pouhých 7 domů, v roce 1945 už 43 domů, většinou dřevěných obydlí dřevorubců a sklářů. V roce 1828 zde založil sklář Riedel sklářskou huť na výrobu tyčí a dutého skla, jejíž rozvaliny jsou dosud patrné. V roce 1866 byla postavená druhá huť, která byla v provozu do roku 1911. Dnes je z ní penzion. Jméno obdržela osada podle stejnojmenné říčky, která jí protéká. Dnes je Jizerka malebnou osadou v lůně Jizerských hor s několika málo stálými obyvateli. Většina zdejších domů slouží pro ubytování.

Jizerka, autor: Jan Strakoš

Jizerka