Novorenesanční radnice Frýdlant

nám. T. G. Masaryka 37
Frýdlant, 464 01

Web: www.mesto-frydlant.cz

Dominantou Frýdlantu je novorenesanční radnice, která byla vybudována v letech 1893-1896 podle projektu vídeňského architekta Franze Neumanna, tvůrce radnice v Liberci.

Exteriér je zdoben sochami Spravedlnost a Obětavost, v interiéru zaujmou zejména vitrážová okna, dary místních podnikatelů. Busta Albrechta z Valdštejna, která je umístěna v hale radnice je dílem raspenavského sochaře Scholze.

V přízemí radnice se nachází Turistické informační centrum. Prvnímu patru radnice vévodí obřadní síň, konají se zde významné společenské události, koncerty, svatby, vítání občánků, předávání vysvědčení a setkání s významnými hosty města. Ve druhém patře radniční budovy pak sídlí Městské muzeum.

Z nádvoří radnice je možné vstoupit do výstavní síně, kde se pravidelně konají výstavy. Nádvoří radnice je v letních měsících využíváno jako prostor pro konání koncertů.

V letní sezóně (červen - září) je možné radnici navštívit v doprovodu kostýmovaného průvodce představujícího hejtmana Hanse z Gersdorfu, který zájemce provede historickým centrem města. V rámci prohlídky se návštěvníci podívají na nádvoří radnice, radniční věž, do vestibulu radnice a do obřadní místnosti (v případě, že se v obřadní místnosti nekoná žádná akce). Prohlídky organizuje Turistické informační centrum Frýdlant.

Další historické památky: historické budovy

Frýdlant socha Valdštejna, autor: AZ fotky

Frýdlant socha Valdštejna