Morový sloup ve Cvikově

Lužické hory a Žitavské hory

Cvikov, 471 54

Morový sloup pochází z roku 1697. Původně byl postaven na náměstí před radniční budovou, později byl přemístěn na konec Hrnčířské uličky a v roce 1996 byl přestěhován ke kostelu sv. Alžběty.

Sloup je zhotoven z pískovce v jednoduchém raně barokním slohu. Na sloupcích jsou sošky sv. Václava, Jana Evangelisty a sv. Šebestiana. Na hlavici sloupu stojí soška Panny Marie. Na podstavci jsou německé nápisy: "Všechna sláva světa pomine, jenom co dobrého jsme učinili, zůstává. Dobře činiti, jak se Bohu líbí, vyplácí se na věčnost. Kdo stále to, co dobré jest činí, má dobrou mysl."

Další historické památky: sousoší

Morový sloup ve Cvikově