Mariánské sousoší v Doksech

Mariánské sousoší, Doksy

Máchův kraj

Doksy, 472 01

Dominantu města Doksy tvoří nově zrekonstruované náměstí s mariánským sousoším ze 17. století.
Barokní mariánské sousoší bylo postaveno v roce 1685 a je dominantou náměstí Republiky. S popisem soch začneme u sochy Jana Křtitele v rozevlátém plášti na holém těle. V ruce drží knihu a u nohou mu leží beránek.

K západu hledí sv. Antonín Paduánský v mnišském oděvu. V pravé ruce mu leží jeho atribut "chléb svatého Antonína".

Vlevo od Antonína obrácena na sever se nachází socha sv. Floriána v oděvu římského vojáka s praporem v levé a vědrem v pravé ruce.

Čtveřici plastik světců uzavírá socha Jana Nepomuckého s typickými atributy - palmovou ratolestí, křížkem v náručí a děkanskou čapkou v pravé ruce.

Ústředním motivem sousoší je Panna Marie ve vzedmutém rouše se sepjatýma rukama. Kolem hlavy má svatozář s dvanácti hvězdami. Zrestaurovaný originál sochy se od roku 1998 nachází v kostele sv. Bartoloměje.

Ve čtyřech ornamentálních katruších tvořenými akantovými listy na bocích podstavce sochy Panny Marie jsou vysekány tyto latinské nápisy: na přední straně "Občané města pro svou ochránkyni toto vybrali", v boku vlevo "Jejím přispěním jsou chráněni", na zadní straně je psáno "Ochránkyni křesťanů postavili její služebníci" a v boku vpravo je vysekán nápis "Shlédni a vyslyš modlitby prosících".

Další historické památky: sousoší