Lázeňské budovy a kolonáda, Lázně Libverda

Lázně Libverda 82, 463 62

E-mail: lilkova@lazne-libverda.cz
Web: www.lazne-libverda.cz

Klasicistní a empírové pavilony v Lázních Libverda pocházejí většinou z let 1783 až 1808.

Areál lázeňské kolonády v Lázních Libverda patří k památkám chráněným státem. Kolonádu tvoří Kristianův pramen, kolonáda s pavilony zřídel, gloriet hudebního pavilonu. Dvoukřídlá kolonáda, která uzavírá téměř dvě strany prostranství kolem zřídel, byla postavena v polovině 19. století.

Pavilon Kristiánova zřídla s pitnou síní ve východní části kolonády se stavebně proměňoval. Současný protáhlý osmistěn s mansardovou střechou s prosklenými dveřmi ve střech hlavních stěnách a oválnými okénky v kosých stěnách vznikl na konci 20. let minulého století.

Pavilon Eduardova zřídla reprezentuje lázeňskou architekturu 1. poloviny 19. století. Trojdílná stavba ve střední části vyšší na střeše s kohoutem, který byl podle místní pověsti objevitelem prvního minerálního pramene, je otevřena k nejstaršímu dochovanému lázeňskému domu. Tato jednopatrová obdélná budova v klasicistním slohu ze začátku 19. století, s kamenným portálem, fasádou s dórským kladím a slunečními hodinami na nároží je dokladem vývoje stavitelství lázeňských budov v severních Čechách.

V blízkosti stojí drobná klasicistní stavbička datovaná rokem 1808 s osmi toskánskými sloupy zvaná Pavilon Mariina zřídla. Uvnitř za železnou mříží se nalézá nejstarší minerální pramen. V západní části areálu najdeme gloriet s dvojitou střechou a zdobnou vázou na vrcholu, který je nazýván pavilonem hudebním.

Další historické památky: historické budovy

Lázeňské budovy - historické foto

Kolonáda

Kolonáda

kolonáda v zimě, autor: Lázně Libverda a.s.

kolonáda v zimě

Kolonáda   fontána   den, autor: Lázně Libverda a.s.

Kolonáda fontána den

Hudební salonek, autor: Lázně Libverda a.s.

Hudební salonek

Kolonáda   fontána   noc, autor: Lázně Libverda a.s.

Kolonáda fontána noc

Restaurace Clam-Gallasova Paláce, autor: Lázně Libverda a.s.

Restaurace Clam-Gallasova Paláce