Křížový buk mezi Českou Kamenicí a Chřibskou

Křížový buk

Lužické hory a Žitavské hory

Chřibská, 407 44

Křížový buk je zajímavé místo nacházející se u silnice mezi Českou Kamenicí a Chřibskou.

Na vrcholu stoupání silnice z České Kamenice, těsně před klesáním k Chřibské projíždíme mýtinou. Po pravé straně silnice stojí klasicistní lesovna a osamělý kříž. Název Křížový buk nás určitě zaujme, zvláště proto, že tu žádný statný buk nestojí a už vůbec ne křížový.

Toto místo se za sedmileté války mezi Rakouskem a Pruskem stalo místem posledního odpočinku vojáků padlých v místních střetech. Rakouská vojska napadla ustupující Pruská vojska po jejich porážce u Kolína. Přepad se odehrál v noci pouze za svitu pochodní. Tehdy zde padlo 486 Prusů a 163 rakouských vojáků kteří zde byli 22.července pohřbeni. Místo jejich posledního odpočinku bylo označeno křížem na starém buku, který již dávno nestojí. Dnes jej nahradil dřevěný kříž, který tuto událost připomíná.

Poloha: v sedle na silnici mezi Českou Kamenicí a Chřibskou

Další historické památky: ostatní