Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Kašny v Železném Brodě

Kašna, autor: IKS

Český ráj

náměstí 3. května
Železný Brod, 468 22

Pískovcové kašny, které dokladají řešení zásobování pitnou a užitkovou vodou v prostředí menšího města, nyní významné technické památky, se nacházejí na náměstí 3. května, na Malém náměstí a v části Trávníky.

Kašna se sochou Panny Marie Immaculaty (rok 1827) se nachází na náměstí 3. května. Kašna byla po mnoho let bez vody a až v roce 2002 došlo k její opravě a opětovnému napuštění. V roce 2011 byla po poškození vandalem rekonstruována pražským sochařem Pavlem Míkou.

Šestiboká kašna (rok 1828) se nachází na Malém náměstí na místě, kde původně býval husí rybníček. Pozoruhodná je pilířem uprostřed zakončeným šestibokou hlavicí (z roku 1857), na které je vyobrazen znak města. V otevřené bráně je nápis "Znak miesta 1501" a v oválných postranních kartuších jsou informace o stavitelích.

Kašna (rok 1828) umístěná na Trávníkách je umístěna na místě původního kamenného koryta. Do současné podoby byla upravena kameníkem Františkem Andělem z Jesenného.

V roce 2002 byla provedena celková rekonstrukce těchto kašen.

Příloha

Další historické památky: ostatní

Fotogalerie

kašna - Malé náměstí

kašna - Malé náměstí

 
kašna - Trávníky

kašna - Trávníky

 
kašna - Malé náměstí, autor: IKS

kašna - Malé náměstí

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load