Kašny v Železném Brodě

Český ráj

náměstí 3. května
Železný Brod, 468 22

Pískovcové kašny, které dokladají řešení zásobování pitnou a užitkovou vodou v prostředí menšího města, nyní významné technické památky, se nacházejí na náměstí 3. května, na Malém náměstí a v části Trávníky.

Kašna se sochou Panny Marie Immaculaty (rok 1827) se nachází na náměstí 3. května. Kašna byla po mnoho let bez vody a až v roce 2002 došlo k její opravě a opětovnému napuštění. V roce 2011 byla po poškození vandalem rekonstruována pražským sochařem Pavlem Míkou.

Šestiboká kašna (rok 1828) se nachází na Malém náměstí na místě, kde původně býval husí rybníček. Pozoruhodná je pilířem uprostřed zakončeným šestibokou hlavicí (z roku 1857), na které je vyobrazen znak města. V otevřené bráně je nápis "Znak miesta 1501" a v oválných postranních kartuších jsou informace o stavitelích.

Kašna (rok 1828) umístěná na Trávníkách je umístěna na místě původního kamenného koryta. Do současné podoby byla upravena kameníkem Františkem Andělem z Jesenného.

V roce 2002 byla provedena celková rekonstrukce těchto kašen.

Další historické památky: ostatní

kašna - Malé náměstí