Lužické hory a Žitavské hory

Náměstí 1. Máje
Chrastava, 463 31

Telefon: +420 485 143 161

Budovy na náměstí 1. máje, skupina domů v Nádražní ulici, skupina domů v Pobřežní ulici a secesní budovy spořitelny a školní družiny.

Budovy na náměstí 1. máje

Náměstí je přirozeným centrem města Chrastavy, rozkládá se na téměř čtvercové ploše. Ještě v první polovině 19. století byly domy na náměstí většinou dřevěné, ale po řadě požárů byly postaveny domy zděné. Je zde několik domů s empírovými fasádami, mezi nimi i budova radnice, v níž sídlí Městský úřad. Radnice byla několikrát přestavována, její současný vzhled pochází z poloviny 19. století. Uprostřed náměstí stojí barokní pískovcová kašna z roku 1707. Nedaleko ní stojí barokní mariánské sousoší. Na jeho vrcholu stojí P. Marie, kolem ní sedí čtyři andělé a pod nimi stojí v kruhu osm světců. Odborníci se domnívají, že sousoší vytvořili sochaři z dílny Matyáše Brauna.

Skupina domů v Nádražní ulici

Domy stojící v sousedství autobusového nádraží představují jednu z mála zachovaných částí staré Chrastavy. Objevují se tu roubené i hrázděné stavby. Roubené stavby byly častější v místech, kde žilo české obyvatelstvo, zatímco hrázděné stavby převažují tam, kde žilo hlavně německé obyvatelstvo.

Skupina domů v Pobřežní ulici

Domy v Pobřežní ulici jsou památkou na doby, kdy většina domů ve městě byla dřevěná. Do dnešní doby se však domů zachovalo jen několik.

Secesní budovy spořitelny a školní družiny

Secesní budova v Turpišově ulici, ve které dnes sídlí spořitelna, byla postavena v roce 1904. Původně sloužila jako soukromá vila - tzv. Kafka-villa. Před několika lety prošla kompletní rekonstrukcí.
Další secesní budova, která dnes slouží jako školní družina, byla postavena v roce 1904 jako spořitelna. Je zajímavá především svou ornamentální fasádou, která zobrazuje přírodní a figurální motivy.

Služby a vybavení: parkoviště, občerstvení
Další historické památky: historické budovy