Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Historické budovy České Lípy

Historické budovy České Lípy

Lužické hory a Žitavské hory

Česká Lípa, 470 01

V České Lípě se dochovalo a postupně bylo rekonstruováno několik významných historických budov.

Náměstí T. G. Masaryka, jehož současný vzhled pochází z přestavby po ničivém požáru v roce 1820, náleží k těm, která zůstala uchráněna modernizačních zásahů a tudíž můžeme u většiny domů obdivovat upravená průčelí zachovávající dobový ráz.

Radnice na náměstí T. G. Masaryka pochází z roku 1823 a v roce 1884 prošla pseudorenesanční přestavbou. Monumentální budova někdejšího krajského soudu byla postavena v roce 1898 v novorenesančním slohu. Honosný empírový dům U Černého koně z roku 1822 je zdoben štukovými reliéfy.

Dům č.p. 132 na náměstí T. G. Masaryka pochází z druhé poloviny 17. století a má nádherný portál zdobeným reliéfními postavami Turků. Empírový dům č.p. 461 v Klášterní ulici nese domovní znamení tří ryb.

Renesanční letohrádek zvaný Červený dům dal postavit Jetřich Jiří Berka z Dubé a z Lipé v roce 1583. V 18. a 19. století byla budova pronajímána k různým účelům - bývala zde barvírna, hospoda i byty chudiny. V roce 1883 byla novým majitelem zrestaurována. Vnější zdi budovy zdobí psaníčkové sgrafito.

Kavárna Union je secesní stavba z let 1906 - 1907. Za její projekt získala českolipská firma John a Jisba zlatou medaili na prvním libereckém veletrhu. V devadesátých letech minulého století se tato unikátní secesní památka dočkala složité rekonstrukce. V roce 1997 byla obnovena její fasáda s bohatou štukovou výzdobou. Přízemí domu má od podzimu 2017 novou podobu. Prostor prošel nákladnou rekonstrukcí a nově zde najdete rodinnou kavárnu, která jak svým vybavením, tak sortimentem odkazuje na tradici kvalitního českého řemesla. V interiéru si můžete vychutnat pohled na křišťálové lustry ze severočeské Preciosy a posedět na tradičním ohýbaném nábytku značky TON. Každý den si můžete pochutnat na zákuscích, dezertech a pečivu, které v Cafe Union připravují z poctivých ingrediencí cukrářky a pekařky.

Příloha

Otevírací doba

Po - So 8:00 - 19:00
Ne 13:00 - 19:00

Další historické památky: historické budovy

Fotogalerie

Historické budovy České Lípy

Historické budovy České Lípy

 
Cafe Union

Cafe Union

 
Café Union exteriér

Café Union exteriér

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load