Památník Expedice Peru 1970

Jizerské hory

Bedřichov, 468 12

Na trase Jizerské magistrály, na výjezdu ze stadionu v Bedřichově je od května 2010 umístěna mohyla, která připomíná tragédii expedice Peru z roku 1970, kdy při ničivém zemětřesení v Peru zahynulo čtrnáct českých horolezců.
Populární zimní závod Jizerská padesátka se už léta jezdí jako Memoriál Expedice Peru. Členové této expedice zahynuli v květnu 1970 při zemětřesení v Peru, v oblasti Huarascanu.
Na výjezdu ze stadionu v Bedřichově byla v květnu 2010 odhalena čtyřmetrová mohyla poskládaná ze šesti „bludných“ žulových balvanů, která tuto tragédii připomíná. Památník se symbolicky tyčí v místě, kudy vede trať Jizerské magistrály. Členové expedice se totiž kdysi účastnili prvních ročníků tohoto závodu, jehož věhlas výrazně vzrostl právě po tragické události v Peru. Po tragédii se závod začal jezdit na jejich počest jako Memoriál Expedice Peru 1970.

Památník Expedice Peru

Památník expedice Peru, autor: Vaneš