Rozhledna Proseč

Jablonec nad Nisou, 466 01

GSM: +420 604 520 550
Web: www.facebook.com/groups/885540734962998/

Nad Prosečí je název chaty a rozhledny na Prosečském hřebeni Jizerských hor. Leží mezi Jabloncem nad Nisou, Prosečí nad Nisou a Vratislavicemi nad Nisou ve výšce 593 m n. m.

Od léta 2018 má Chata Proseč společně s rozhlednou nového provozovatele. Můžete se zde pokochat výhledem, dobře najíst a případně i ubytovat, Chata Proseč nabízí krásné prostory a skvělé zázemí. Restaurace má kapacitu padesát míst, venkovní terasa s kapacitou 20. Do restaurace není povolen vstup zvířatům.

Něco z historie.... v roce 1892 nechal Německý horský spolek vystavět na Prosečském hřebeni 6 m vysokou dřevěnou věž. Ta sloužila až do roku 1901, kdy byla zničena zásahem blesku. Další věž nechal na Prosečském hřebeni v roce 1908 postavit Jablonecký horský spolek podle projektu architekta Rudolfa Hemmricha. Byla také dřevěná, ale vyšší (12 m) a po celém obvodu krytá. V roce 1921 ji zničil silný vítr.

Roku 1928 postavil Konrád Hübner na hřebeni turistickou chatu, ke které přistavěl jablonecký Horský spolek novou kamennou rozhlednu, opět podle projektu Rudolfa Hemmricha. Stavba této 28 m vysoké věže se 105 schody z masivních žulových kvádrů byla zahájena v květnu 1932 a dokončena v srpnu 1932. Roku 2003 byla chata zapálena, z velké části zničena a nakonec zbourána. V roce 2018 byla otevřena nově postavená kamenná chata.

Rozhledna je otevřena v letní sezóně denně od 10 h do setmění, vstupné 20,- Kč.

Rozhledna nad Prosečí

Rozhledna nad Prosečí