Budova spořitelny, Liberec

Felberova 9 / 12
Liberec, 460 01

Web: www.csas.cz

Budova spořitelny patří mezi nejkrásnější novorenesanční stavby v Liberci.

Stavbu projektovali vídeňští architekti Miksche a Niedzielski, realizace se ujal místní stavitel Adolf Bürger (r. 1888-1891). Novorenesanční krásu budovy podtrhuje příjemné okrové zabarvení obkladu z hořického pískovce, bohaté zdobení fasády s plastikami od vídeňského sochaře R. Weyra a užití ušlechtilých materiálů v interiéru - zejména hlazené žuly a mramoru.

Spořitelna pro své účely kdysi využívala jen přízemí, obě patra byla obytná. V roce 1921 byl interiér upraven dle návrhů arch. Maxe Kühna a spořitelně od té doby slouží celá budova.

Další historické památky: historické budovy

Česká spořitelna, autor: MIC Liberec

Česká spořitelna