Budova spořitelny, Jilemnice

Krkonoše

Masarykovo nám.
Jilemnice, 514 01

Budova spořitelny je jednou z dominant jilemnického náměstí.

V roce 1838 vypukl ve městě obrovský požár, který zničil spoustu domů v okolí náměstí. Po tomto velkém ohni byly kolem celého náměstí postaveny kamenné domy místo dosavadních dřevěných.

Majestátní budova spořitelny byla postavena v roce 1911 podle plánu hornobranského architekta Jana Vejrycha. 7.2.1855 se zde narodila pozdější slavná pěvkyně pražského Národního Divadla Mařenka Laušmanová. Obě významná data jsou připomenuta na tabulce na fasádě budovy, v jejímž přízemí sídlí i městské informační středisko.

Další historické památky: historické budovy

Budova spořitelny, Jilemnice