Budova radnice, Trutnov

Krkonoše

Krakonošovo nám.
Trutnov, 541 01

Počátky trutnovské radnice spadají do doby zrodu města. Původní radnice stávala uprostřed náměstí a byla zdobená obrazem bájného trutnovského draka.

Tato budova však byla v roce 1583 zničena ohněm a na starém místě už obnovena nebyla. Počátkem roku 1585 zakoupila městská rada pro novou radnici masivní kamenný dům s mohutnými opěrnými sloupy v průčelí a s podloubím s třemi rozevřenými oblouky. Omítka byla ozdobena vyškrabovanými sgrafity italského stavitele C. Valmadiho.

Při rekonstrukci v 80. letech minulého století bylo sgrafito obnoveno po celé boční a zadní straně radnice. Od roku 1985 zdobí radnici nově pozlacená kopule, do které byly ve zvláštních schránkách uloženy dokumenty týkající se historie města.

Další historické památky: historické budovy