Krkonoše

Jilemnice, 514 01

Na místě dnešní radnice stávala ve středověku patrně rychta. Do dnešní podoby byla budova upravena po požáru roku 1789, kdy ji nahradila současná klasicistní stavba, tehdy ovšem jen s pěti oblouky podloubí.

Střecha byla roku 1819 snížena a uprostřed se objevila malá věžička s hodinami. V roce 1851 byla základní budova rozšířena jižním směrem. Budova několikrát vyhořela a byla několikrát přestavována. V současnosti zde sídlí Městský úřad Jilemnice.

Na věži nalezneme unikátní opakovací hodiny z poloviny 19. století, které se pod věžní střechu dostaly při zmíněné přestavbě budovy. Odbíjejí každou čtvrthodinu tak, že z počtu úderů a jejich tónů lze rozeznat počet čtvrtí i celých hodin. Navíc v každou celou hodinu počet celých v jiném tónovém zabarvení opakují. Například ve čtvrt na dvanáct odbijí 1x na malý a 11x na prostřední zvon, ve dvanáct hodin odbijí 4x na malý, 12x na prostřední a 12x na velký zvon, celkem 18x. Za den tak vyslechneme celkem 1020 úderů.

Další historické památky: historické budovy