Vrch Malý Bezděz

Malý a Velký Bezděz, autor: Jan Pasler

Máchův kraj

Bělá pod Bezdězem, 294 21

Malý Bezděz je vyvřelá kupa, ležící vedle znělcového Velkého Bezdězu, na kterém stojí stejnojmenný hrad.

Malý Bezděz dosahuje výšky 577 m, Velký Bezděz 604 m. Vrch Malý Bezděz je porostlý lesem pralesního charakteru, v jehož staletých bučinách se vzácně objevuje brouk tesařík alpský. Je to jediná lokalita v Čechách, kde se tento brouk vyskytuje. Oba vrchy jsou součástí Přírodní rezervace Velký a Malý Bezděz.

Na jižním svahu Malého Bezdězu leží opuštěný lom na trachyt.

Poloha: mezi městy Doksy a Bělá pod Bezdězem, nad obcí Bezděz

Malý a Velký Bezděz, autor: Jan Pasler