Přírodní rezervace Malá strana

Horní Maxov

Jizerské hory

Horní Maxov, 468 44

Přírodní rezervace - souvislá luční enkláva na jižním úpatí Jizerských hor v osadě Horní Maxov byla vyhlášena v r. 1994.

Jedná se o přechodové rašeliniště s řadou vzácných a chráněných rostlin a živočichů. Lokalita se nachází na pramenech potoka Rábenka, který pramení na přilehlých svazích, protéká středem rezervace a následně ústí do Rýnovické Nisy.

Předmět ochrany:  Nejzachovalejší komplex mokřadů a rašelinných oligotrofních luk v Jizerských horách. Množství specifických rostlinných společenstev, výskyt řady významných druhů rostlin a živočichů. V rezervaci je několik objektů tradiční lidové zástavby.

Poloha: v Horním Maxově, Lučany n. Nisou, okr. Jablonec nad Nisou

Rozloha: 28,4 ha

Nadmořská výška: 705 - 755 m. n. m.

Horní Maxov