Přírodní rezervace Hradčanské rybníky

Máchův kraj

Hradčany, 471 24

Na jih od Mimoně směrem k Máchovu jezeru v obci Hradčany se nachází přírodní rezervaci Hradčanské rybníky.

Jedná se o velkou rybniční soustavu čtyř rybníků s rozlehlými mokřady v pramenné oblasti Hradčanského potoka. Soustava zahrnuje rybníky Černý, Vavrouškův, Strážovský a Držník. Předmětem ochrany jsou zde význačná vodní a rašeliništní společenstva, lokalita je významným hnízdištěm ptactva. V rezervaci bylo nalezeno okolo 200 druhů vyšších rostlin, některé z nich dokonce kriticky ohrožené. V chráněném území také hnízdí mnoho zajímavých druhů ptactva, mimo jiné čáp černý a skřivan lesní. Při entomologickém průzkumu bylo v lokalitě zjištěno 698 druhů motýlů.

Přírodní rezervace leží v bývalém vojenském výcvikovém prostoru Ralsko.

Hradčanské rybníky

Hradčanské rybníky