Přírodní rezervace Dutý kámen

Lužické hory a Žitavské hory

Cvikov, 471 54

Přírodní rezervace Dutý kámen se nachází východně od Cvikova. Jedná se o pozoruhodný geologický jev - rozpad pískovce do drobných sloupečků. Vějířovitě uspořádané sloupky jsou široké 2 - 5 cm a vysoké až 3 m. Tento jev je nejlépe patrný na 2,5 m vysokém skalním suku, který stojí asi uprostřed hřbetu.

Na skalním hřbetu najdeme starou cestu se zbytky tesaných schodů, Vede ke Karolíninu odpočinku, což je ve skále vytesané odpočívadlo s kamennou lavicí, ozdobenou reliéfem koruny. V sousední skále je menší jeskyně. Hned za odpočívadlem je již zmiňovaný skalní suk s pískovcovými sloupky, nazvaný někdy Varhany.

Ve skalách na jižním konci hřbetu je malé prostranství na kterém je vytesán reliéf hlavy ozdobené vavřínem, lyrou a mečem. Byl vytesán ke 100 výročí úmrtí básníka Theodora Körnera. Vedle je ve skále vytesané schodiště vedoucí na vyhlídkovou skálu zvanou Široký kámen, na jejímž vrcholu je osmihranný kamenný stůl s lavicí. Na horní desce stolu byla původně astronomicko-geografická orientační tabule a sluneční hodiny, z nichž se dodnes zachoval ciferník.

Typ p: přírodní park

Přírodní rezervace Dutý kámen