Přírodní rezervace Břehyně-Pecopala

Máchův kraj

Doksy, 472 01

Tato národní přírodní rezervace se rozkládá severovýchodně a východně od Máchova jezera.

Zahrnuje Břehyňský rybník, který je při přeletech vyhledáván velkým množstvím vodních ptáků, jako je čáp černý, volavka popelavá, ledňáček, rákosníci, a další. V okolí Břehyňského rybníka se rozkládají bažiny a rašeliniště, které jsou nalezištěm vzácných a chráněných rostlin. Hladinu prorůstají stulíky a lekníny.

V hrázi je do skály uměle vytesaná průrva, která odvádí vodu do nedalekého Máchova jezera. Rezervace dále zahrnuje pískovcovou pahorkatinu s divokými stržemi a roklemi. Nejvyšším vrcholem je čedičová Pecopala (Pec), vysoká 451 metrů.

Poloha: severně od obce Doksy

Typ p: přírodní park