Přírodní památka Líska

Lužické hory a Žitavské hory

Česká Kamenice, 407 21

Přírodní památka Líska se nachází na severovýchodních svazích Černého vrchu - 638 m, severně od obce Líska a asi 4 km severovýchodně od České Kamenice.

Území je chráněné již od roku 1929 a rozkládá se v závěru svahové úžlabiny po obou stranách lesní silničky. Líska je nejkrásnější v době květu měsíčnice, zhruba od poloviny května do začátku června. Tehdy bývá stráň pokrytá souvislým hustým kobercem nafialovělých květů, které velmi silně voní. Po odkvětu měsíčnice vytváří charakteristické stříbřitě bílé penízkové plody.

Od roku 1999 je lokalita oplocena, aby byl porost měsíčnice chráněn proti spásání zvěří.

Poloha: Přírodní památka Líska se nachází na severovýchodním svahu Černého vrchu (631 m), asi 1,5 km severovýchodně od stejnojmenné osady.

Přístup: Líska je nejsnáze přístupná vrstevnicovou lesní silničkou od bývalé hájovny v sedle U Křížového Buku, vzdálené asi 1,5 km.