Jeskyně Psí kostel

Jeskyně Psí kostel v Polomených horách, autor: Milan Drahoňovský

Máchův kraj

Hradčany, 471 24

Psí kostel, zvaný též Husův kostel, patří k našim nejzajímavějším jeskyním. Malebná, ale málo známá oblast mezi Máchovým jezerem a Ploučnicí se dnes nazývá Polomené hory.

Příroda vykouzlila na kraji Polomených hor úchvatnou podívanou. Pískovcovou katedrálu s mnohými okny a vstupními portály. Chodby a jeskyně vzniklé zvětrává­ním méně odolných pískovců byly pravděpodobně ve středověku člověkem rozšířeny. Krajní body převisu jsou od sebe vzdáleny 35 m a celková délka chodeb je 80 m. Několik desítek metrů od jeskyně Psí kostely se nachází ojedinělá Skalní brána. Vypíná se nad skalním ostrohem, na jehož úpatí se ve skále nalézají četné druhohorní zkameněliny.

Poloha: ve skalách jižního svahu Jeleního vrchu, 3,5 km od obce Hradčany, 5 km od Mimoně

Jeskyně Psí kostel v Polomených horách, autor: Milan Drahoňovský

Jeskyně Psí kostel v Polomených horách