Braniborská jeskyně

Máchův kraj

Staré Splavy, 471 63

Západně od Starých Splavů v lese plném romantických roklí je skryta Braniborská jeskyně. Jedná se o pískovcový převis dlouhý 44 m, hluboký 12 m a vysoký 6 m.

Jeskyně sloužila za úkryt okolnímu obyvatelstvu během válek, jak o tom svědčí nápis vyrytý nápis ve skále. Nápis má tvar srdce ozdobeného korunou, jejíž cípy tvoří písmeno W (Waldstein). V srdci je německý text s datem 21. 12. 1741.

Poloha: 2,5 km Z od Starých Splavů, 3 km SZ od Skalky u Doks

Braniborská jeskyně