Máchův kraj

Mimoň, 471 24

Vranovské skály jsou pískovcové skalní útvary, které byly prohlášeny za přírodní památku.

Menší skalní město, které se rozkládá na svazích dominantní hory Ralsko, skrývá velké množství zajímavých pískovcových tvarů reliéfu. Kromě mnohých skalních věží zde můžeme nalézt skalní okna, převisy, ale také tzv. skalní hřiby. Ty vznikly díky odlišné odolnosti jednotlivých vrstev pískovce. Tvrdší část pískovce tvoří pomyslný ,,klobouk'' hřibu, naproti tomu měkčí pískovec jeho ,,nožičku". Takto dobře vyvinuté skalní hřiby jsou u nás poměrně vzácné. Jak už název napovídá, nacházejí se v obci Vranov, nedaleko od města Mimoň a města Stráž pod Ralskem na úpatí vrchu Ralsko. Jedním z nejzajímavějších míst je skalní vyhlídka zvaná Juliina.

Poloha: 2 km severně od Mimoně, u obce Vranov

Přístup: od Mimoně vede k Vranovským skalám 2 km dlouhá lipová alej, která byla vysázena v roce 1898 u příležitosti 50. výročí vlády císaře Františka Josefa.

Vranovské skály, autor: Milan Drahoňovský