Židovský hřbitov v Jičíně

GSM: +724 029 359
E-mail: basevi@seznam.cz
Web: https://basevijc.webnode.cz/

Židovský hřbitov v Jičíně se nachází na okraji lesa Obora u Valdštejnské lodžie.

Hřbitov byl založen roku 1651. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z první poloviny 18. století. Vidět tu můžete přibližně 360 barokních i klasicistních náhrobků a pamětní desku obětí nacismu, která je umístěna v márnici. Poslední pohřeb se tu konal v roce 1949. Hřbitov byl za posledních několik desetiletí opakovaně devastován, mnoho náhrobků bylo povaleno a některé dokonce odcizeny. Díky péči Židovské obce v Praze ve spolupráci se společností Matana, a.s. a o.p.s. Baševi byl hřbitov vyčištěn od náletů a plevel, náhrobky vztyčeny a restaurovány.

Patří mezi malebné židovské hřbitovy, které jsou pravidelně udržované a na nichž je patrný vývoj funebrální plastiky od 18.- 20. století.

Na hřbitově je navybraných hebrejských náhrobcích umístěn překlad do češtiny.

Vstup možný po domluvě v Městském informačním centru. Je nutné si zapůjčit klíč za vratnou zálohu 200 Kč. MIC Jičín tel: 493 534 390

Klíč k zapůjčení oproti záloze je k dispozici také v Caffé Loggie, Valdštejnská Lodžie, Jičín - Sedličky (u odbočky ke hřbitovu).

Hřbitov je přístupný veřejnosti mimo soboty a židovské svátky.Vstup se psy na židovský hřbitov je s ohledem na pravidla židovských náboženských zákonů (halachy) přísně zakázán. Děkujeme za pochopení.

Otevřeno celoročně kromě sobot a židovských svátků po domluvě v informačním centru v Jičíně - tel. 493 534 390.

Církevní památky: ostatní

Židovský hřbitov hroby