Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Židovský hřbitov v Jičíně

Židovský hřbitov hroby

Český ráj

Sedličky
Jičín, 506 01

GSM: +724 029 359
E-mail: basevi@seznam.cz
Web: https://basevijc.webnode.cz/

Židovský hřbitov v Jičíně se nachází na okraji lesa Obora u Valdštejnské lodžie.

Hřbitov byl založen roku 1651. Nejstarší dochované náhrobky pocházejí z první poloviny 18. století. Vidět tu můžete přibližně 360 barokních i klasicistních náhrobků a pamětní desku obětí nacismu, která je umístěna v márnici. Poslední pohřeb se tu konal v roce 1949. Hřbitov byl za posledních několik desetiletí opakovaně devastován, mnoho náhrobků bylo povaleno a některé dokonce odcizeny. Díky péči Židovské obce v Praze ve spolupráci se společností Matana, a.s. a o.p.s. Baševi byl hřbitov vyčištěn od náletů a plevel, náhrobky vztyčeny a restaurovány.

Patří mezi malebné židovské hřbitovy, které jsou pravidelně udržované a na nichž je patrný vývoj funebrální plastiky od 18.- 20. století. 

Na hřbitově je navybraných hebrejských náhrobcích umístěn překlad do češtiny.

Vstup možný po domluvě v Městském informačním centru. Je nutné si zapůjčit klíč za vratnou zálohu 200 Kč. MIC Jičín tel: 493 534 390

Klíč k zapůjčení oproti záloze je k dispozici také v Caffé Loggie, Valdštejnská Lodžie, Jičín - Sedličky (u odbočky ke hřbitovu).

Hřbitov je přístupný veřejnosti mimo soboty a židovské svátky.Vstup se psy na židovský hřbitov je s ohledem na pravidla židovských náboženských zákonů (halachy) přísně zakázán. Děkujeme za pochopení.

Příloha

Otevírací doba

Otevřeno celoročně kromě sobot a židovských svátků po domluvě v informačním centru v Jičíně - tel. 493 534 390.

Církevní památky: ostatní

Fotogalerie

Židovský hřbitov hroby

Židovský hřbitov hroby

 
Židovský hřbitov portrét

Židovský hřbitov portrét

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load