Český ráj

Hrubá skála, 511 01

Hruboskalsko patří mezi nejznámější skalní města a je charakteristické impozantními věžemi dosahujícími výšky až 55 metrů a strmými kaňony.

Po hřebenové cestě vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje s řadou vyhlídkových míst, jako je vyhlídka Na Kapelu, vyhlídka U Lvíčka, rozhledna Hlavatice. Pod Mariánskou vyhlídkou, která leží při žlutě značené turistické trase, se nachází symbolický hřbitov zahynulých horolezců.

Vlastní skalní město, nebo-li "Skalák", se nachází na severozápad od Zlaté stezky Českého ráje. Díky poměrně malé odolnosti pískovce a stálému působení řady vlivů nacházíme ve skalách nesmírné bohatství tvarů a forem. I proto je Hruboskalsko oblíbenou oblastí horolezců.

Symbolický hřbitov je věnován památce horolezců, kteří tragicky zahynuli při svých výpravách.

U Mariánské vyhlídky, asi 1,5 km severně od zámku Hrubá Skála, byl pod stěnou Nekonečné skály založen symbolický hřbitov tragicky zahynulých horolezců. Původní myšlenka sochaře a horolezce V.Karouška došla naplnění po tragédii horolezecké výpravy v Peru roku 1970, kde on sám zahynul.

Z Mariánské vyhlídky je nádherný výhled na okolní skupiny skal, na hrad Trosky a zámek Hrubá Skála.

Poloha: zhruba 1,5 km severně od zámku Hrubá Skála, nedaleko Mariánské vyhlídky

Oblast rozkládající se na jihozápad od Zlaté stezky se nazývá Údolíčka. Zde můžete navštívit krásnou ukázku lidové architektury Kopicův statek s nedalekými skalními reliéfy.

V oblasti Hruboskalska je také možné navštívit jeden z nejstarších hradů Českého ráje – hrad Valdštejn, nebo se rozhlédnout po okolí z vyhlídkové věže zámku Hrubá Skála.

Volně přístupné.

Hruboskalsko, autor: Milan Drahoňovský