Skalní dutina Adamovo lože

Adamovo lože

Český ráj

Hrubá Skála, 511 01

Skalní reliéf vytesaný do pískovce leží asi 300 m severně od zámku Hrubá Skála. Nachází se ve skalní soutěsce, vpravo při cestě na Mariánskou vyhlídku.

Svým tvarem připomíná pohovku, odtud jeho název. Nechal jej zřídit František Adam - bratr posledního valdštejnského majitele hruboskalského panství. Adamovo lože mělo symbolizovat tři Adamy: Adama prvního člověka, Adama z Valdštejna - zakladatele rodové větve a posléze Františka Adama.

Poloha: nedaleko zámku Hrubá Skála, odbočka z červeně značené turistické stezky na modrou stezku na rozcestí U Adamova lože.

Adamovo lože