Skalní bludiště Kalich - Chléviště

Český ráj

Malá Skála, 468 22

Tajemné skalní bludiště s nádhernými vyhlídkami do údolí Jizery.

Besedické skály = skalní bludiště Kalich - Chléviště. Nachází se u obce Besedice, asi 1,5 km jihovýchodně od obce Malá Skála. Skály byly za protireformace útočištěm pronásledovaných nekatolíků. Připomíná je vytesaný kalich s letopočtem 1634. Najdeme tu mimo jiné Sluj exulanta V. Sadovského a pěšinkou ve štěrbině se vchází do Krocinovského jeskyně. Uprostřed pěti roklí je sluj se symbolickou modlitebnou Jednoty bratrské. Jsou tu také skalní útvary Želva, Medvěd a Hroch. Bludištěm prochází žlutě značená turistická cesta, která je částečně vtesaná do skal. Toto romantické skalní seskupení se rozkládá v pískovcích na západním svahu Sokola. Na jeho vrchu je přírodní rozhledna, odkud jsou dílčí rozhledy hlavně severním směrem.

Chléviště - Kalich

Chléviště - Kalich