Polední kámen, autor: Rostislav Bartoň

Krkonoše

Pec pod Sněžkou, 542 21

Polední kámen je jedním z nejznámějších krkonošských kamenů. Svůj název získal díky tomu, že z polské strany Krkonoš je v poledne slunce vidět přímo nad ním.

Proto se mu polsky začalo říkat Slonecznik a česky pak Polední kámen.

Polední kámen leží v sousedství Sněžky. Zajímavostí je samostatná věžička v čele skaliska, která připomíná postavu shlížející do údolí. Zachovala se zde také kamenná lavička od prvních dobyvatelů Krkonoš. Z vrchu je vidět do Polska na přehradu u Sobieszóva.

Polední kámen, autor: Rostislav Bartoň

Polední kámen, autor: Lucie Rovenská