Mužské a Dívčí kameny

Mužské kameny, autor: Ondřej Littera

Krkonoše

Špindlerův Mlýn, 543 51

Mužské a Dívčí kameny jsou výchozy blokovitě zvětrávající žuly, které vytvářejí charakteristická hřebenová skaliska.
Dívčí, a kousek od nich Mužské kameny se nacházejí na hranicích s Polskem na červené stezce Česko-polského přátelství nad Medvědím dolem, zhruba 3km od Špindlerovy boudy. Tyto kamenné útvary zpestřují jinak monotónní reliéf masivu Krkonoš, kterému dominují zarovnané povrchy. Tyto žulové skály se v odborném jazyce označují jako tory, rozlehlejší útvary jako skalní hradby a Dívčí (a Mužské) kameny patří mezi nejznámější na české straně Krkonoš.
Dívčí kameny (1414 m) údajně získaly název podle mladé pastýřky, která prý nedaleko odtud zahynula. Jméno nedalekých Mužských kamenů (1417m) vzniklo jako jejich protějšek. Podobný geomorfologický původ jako oba zmiňované útvary mají níže ležící skaliska Ptáčí kamen a Pevnost.

Nejsnazší dostupnost všech čtyř torů je od silnice mezi Špindlerovým Mlýnem a Špindlerovou boudou.

Mužské kameny, autor: Rostislav Bartoň

Mužské kameny, autor: Rostislav Bartoň