Krkavčí skála

Semily, 513 01

E-mail: kct.semily@seznam.cz
Web: www.kct.semily.cz

Krkavčí skála je vysunutý skalní blok na levém břehu Jizery, tyčí se asi 100 m nad její hladinou.Je vyhlídkou a zároveň jedním ze 7 Ggologických zastavení v Mikroregionu Kozákov.

Krkavčí skála je vyhlídkovým bodem, který skýtá nádherný výhled do romantického jizerského kaňonu. Toto oblíbené vyhlídkové místo bylo zpřístupněno a opatřeno kovovým zábradlím již před více než 100 lety. Zajišťuje rozhled zejména do údolí Jizery a na protilehlý Medenec.

Přístup ke Krkavčí skále býval poměrně obtížný a proto počátkem minulého století navrhl semilský Okrašlovací spolek zpřístupnění Krkavčí skály. Byla vyznačena přístupová cesta včetně zábradlí a pořízeny orientační tabule. Slavnostní otevření se konalo 18. června roku 1905. V minulosti se zde pořádaly sousedské zábavy s hudbou, kdy zde byly postaveny prodejní stánky, ve kterých bylo možno koupit různé občerstvení.

Prudké svahy pokrývají, kromě kulturních smrčin, zbytky polopřirozených podhorských lesů s bukem, klenem a jedlí. Přírodní rezervace hostí některé vzácnější druhy rostlin a živočichů, chráněné zákonem.

Při návštěvě Krkavčí skály budete ohromeni, jaký nádherný rozhled do údolí vyhlídka poskytuje a její návštěva určitě stojí za to.

Krkavčí skála - údolí Jizery, autor: Milan Drahoňovský

Krkavčí skála - údolí Jizery