Klokočské skály, autor: Milan Drahoňovský

Český ráj

Klokočí, 511 01

Jižně od Malé Skály se rozkládá přírodní rezervace Klokočské skály. Jedná se o souvislou skalní hradbu tvořenou prvohorními pískovci o mocnosti až 60 metrů s mnoha jeskynními dutinami.

Plošina nad obcí Klokočí je zakončená strmým skalním čelem. Skalní stěna je asi 1600 m dlouhá, místy rozčleněná do izolovaných skalních věží a rozsedlin (Klokočské průchody). Ve vlastní skalní stěně vzniklo velké množství jeskynních dutin. Nejrozsáhlejší podzemní prostorou oblasti je jeskyně Postojná - Amerika v Zeleném dole, největší pseudokrasová jeskyně v Českém ráji, která byla osídlena již lidem lužické kultury.

Ze skalní stěny jsou krásné rozhledy na severní a jihovýchodní část Českého ráje. Na jihovýchodní části Klokočských skal leží zřícenina hradu Rotštejn.

Klokočské skály, autor: Milan Drahoňovský

Klokočské skály - Klokočské průchody