Hradčanské stěny

Máchův kraj

Hradčany, 471 24

Hradčanské stěny jsou rozsáhlou pískovcovou oblastí, která se rozkládá mezi obcemi Doksy, Mimoň a Provodín. V přívětivých borových lesích nás může překvapit hloubka a spletitost skalních roklí.

Tato oblast je charakteristická řadou kontrastů. Z rozeklaných pískovcových pater vystupují sopečné kupy Dub a Pec nebo jinak Pecopala, které poznáme jednoznačně podle nádherných bukových pralesů. V Hradčanských stěnách najdeme pozoruhodné skalní útvary, které jsou sochařským dílem přírody. Jedním z příkladů je jeskyně Psí kostel, kde chodby vzniklé zvětráváním svou podobou opravdu připomínají architekturu kostela. K nejoblíbenějším lokalitám patří také Havraní skála s nádhernou vyhlídkou směrem k hoře Ralsko, nebo Skalní brána, která je jednou z největších v severních Čechách. Ze samostatně stojících skalních věží je nejznámější Tvarožník vysoký 25 metrů, který byl horolezecky pravděpodobně první zdolanou skalní věží v oblasti (v roce 1909).
Územím vede Naučná stezka Jeřáb, pojmenována podle jeřába popelavého, jednoho z pěti druhů ptáků, pro jejichž ochranu byla vyhlášena Ptačí oblast Českolipsko – Dokeské pískovce a mokřady. Hradčanskými stěnami vede zelená turistická značka, která nás dovede k nejzajímavějším útvarům.

Pískovcový útvar Skalní brána

Jedná se o jakousi zmenšeninu známé Pravčické brány, je asi 4 m vysoká a stejně tak široká. Najdeme ji v prostoru jižně pod vrcholem.

Psí kostely

Jedná se o skálu, která je celá prostoupena chodbami a jeskyněmi. Od Skalní brány jsou Psí kostely vzdáleny asi 200 m.

Obec Hradčany ještě nedávno sloužila jako vojenská základna. V současné době je obec rekreačním střediskem s nabídkou výletů do okolí, koupání v Hradčanském rybníce a nepřeberným množstvím houbařských lokalit.

Přístup: Po zelené značce KČT z obce Hradčany, nebo po modré značce KČT od Máchova jezera.

Skalní brána

Hradčanské stěny