Soutok Labe a Vltavy

Máchův kraj

Mělník, 276 01

Soutok Labe a Vltavy je významnou dominantou města Mělníka. Nejkrásnější pohled na něj je z terasy u mělnického zámku.

Do řeky Labe se zde vlévá nejen Vltava, ale i vltavský plavební kanál (průplav). Vzhledem k tomu, že jejich soutok je lépe viditelný nežli soutok Labe s Vltavou, bývá průplav návštěvníky často považován za Vltavu. Při pohledu shora vidíme, že se do Labe nejprve vlévá Vltava a teprve potom se připojuje průplav, který je nejužší.