Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny

Jizerské hory

Oldřichov v Hájích

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je největším chráněným územím v Jizerských horách a zároveň patří i mezi největší v České republice.

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se rozkládá na katastrálním území obcí Bílý Potok pod Smrkem, Frýdlant v Čechách, Hejnice, Lázně Libverda, Oldřichov v Hájích a Raspenava. Západní část rezervace zahrnuje jižní a severní svahy Oldřichovského hřebene, střední část severní svahy Hejnického hřebene s hlubokými roklemi potoků, spadající strmě do údolí Smědé, a na východě strmé svahy západního výběžku Vysokého Jizerského hřebene.

Celé území s plochou přes 27 km² je součástí 1. zóny CHKO Jizerské hory. Předmětem ochrany je největší komplex přírodě blízkého smíšeného lesa s převahou buku v Čechách, který poskytuje prostředí k životu mnoha vzácným živočišným a rostlinným druhům.

Nadmořská výška: 470 - 1006 m. n. m.