Přehrada U Naděje

Přehrada U Naděje, autor: Monika Pešková

Lužické hory a Žitavské hory

Mařenice, 471 56

Několik kilometrů severozápadně od obce Mařenice leží v hlubokém zalesněném údolí Hamerského potoka přehrada U Naděje.

Byla postavena v roce 1938 pro pohon pily v obci Hamr. K pile byla voda přiváděna 8 km dlouhým podzemním potrubím. Přehrada má vodní plochu velkou 1,2 ha a hladina mívá v létě zajímavé zelenomodré zbarvení. Jsou zde výborné podmínky ke koupání, ale voda bývá hodně studená. Blízko přehrady se nachází ledová jeskyně, jediná svého druhu v Čechách.

Přehrada U Naděje, autor: Monika Pešková

Přehrada U Naděje