Potoky Malý a Velký Štolpich

Frýdlantsko

Ferdinandov, 463 62

Divoký potok stéká skalnatým údolím, které je porostlé původním bukovým a jehličnatým lesem. Najdeme zde unikátní květenu a živočichy.

Hlubokým údolím sevřeným svahy Ořešníku a Krásné Maří se do údolí valí vody Velkého Štolpichu. Velký, či také Černý Štolpich přitéká z náhorní plošiny, kde sbírá síly v rašelinných močálech pod Sedlem Holubníka. Tam, kde se údolí prohlubuje, začíná říčka klouzat po kamenných plotnách, skáče přes balvany a těm největším se vyhýbá. V nejstrmější části pak najdeme soustavu peřejí a vodopádů, které se při dostatku vody promění v jeden jediný. Návštěvníci ho mohou dobře sledovat buď z lávky, jež se nad potokem klene na náhorní straně, nebo z vyhlídky na jeho úpatí.

Zároveň narazíme v okolí potoka na pozůstatky těžby rudy, která se zde těžila v 15. století.
Divoká krajina vás nadchne stejně jako C. M. Webera, který se zdejším místem nechal inspirovat ke své opeře Čarostřelec v době, kdy se léčil v nedalekých lázních.

Poloha: nedaleko Hejnic, asi 10 km od Frýdlantu

Křížek na Štolpichu, autor: Renata van Vleet