Vrch Nedvězí

Máchův kraj

Dubá, 471 41

Vrch Nedvězí (458 m), který je tvořen výlevnou sopečnou horninou, leží nedaleko rekreačního střediska Doksy.

Nedvězí (německy Nedoweska) je výrazný vrchol o nadmořské výšce 458 metrů nacházející se v severní části Kokořínska, asi 4,5 km jižně od Dubé na samém okraji okresu Česká Lípa. Těsně pod vrcholem se nachází osada Nedvězí se zachovalými ukázkami lidové architektury, patřící k městu Dubá. Z vrcholu, který je trachytovým sukem, je výborný kruhový výhled do dalekého okolí např: na  Luž, Ralsko Ještěd, Bezděz, Mělník a Milešovku a při velmi dobré viditelnosti lze shlédnout také Krušné hory, Jizerské hory a Orlické hory.

Za druhé světové války zde byla zřízena německá protiletadlová pozorovatelna. Vrchol je v centrální zalesněné části CHKO Kokořínsko. Vede přes něj červeně značená turistická cesta, pod vrcholem odbočují ještě cesty značené žlutě a modře. Do vesničky Nedvězí vede místní silnice od Dubé. Není zde vyznačena žádná cyklostezka, ani v blízkém okolí nevede železniční trať.

Přístup možný z obcí Osinalice (2,5 km), Střezivojice (4 km), nebo Dražejov (2 km).

Poloha: cca 4,5 km J od Dubé, 12 km JZ od Doks

Vrch Nedvězí