Rozhledna Císařský kámen

Rádlo, 468 03

E-mail: podatelna@radlo.cz, vratislavice@vratislavice.cz
Web: www.radlo.cz, www.vratislavice.cz

Rozhledna se nachází na vrchu Císařský kámen nedaleko obce Rádlo.

Celoročně přístupná rozhledna na stejnojmenném vrchu nabízí krásný pohled na Libereckou kotlinu, Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj a Ještědský hřbet. Současná ocelová stavba nahradila v r. 2018 původní dřevěnou, která zde byla vztyčena v r. 2009, ale musela být kvůli havarijnímu stavu rozebrána. Je již od pohledu vyšší než její předchůdkyně, přesně o tři metry. Během let okolní stromy povyrostly a rozhledna již v původní výšce nenabízela tak krásné výhledy, jaké se naskytnou turistům nyní.

Vrch Císařský kámen (637 m. n. m. ) se asi právě díky rozhledně stal během posledních let hojně vyhledávaným turistickým cílem. Za svůj název vrch vděčí návštěvě císaře Františka Josefa II., který zde v roce 1778, v době prusko-rakouských válek, přijel zkontrolovat rakouská vojska. Na jeho památku je na samém vrchu do žulového kamene vytesána pamětní deska. Původně se vrch jmenoval Uhlířský, neboť se zde kdysi pálilo dřevěné uhlí.

Zpestřením putování na rozhlednu je malý bufet nacházející se cca 500 m od rozhledny v osadě Milíře, směrem k obci Rádlo. Nabízí občerstvení, dětský koutek, pumptrackovou dráhu a parkoviště. Využíván je především cyklisty.

Přístup:
* po zelené značce z liberecké čtvrti Rochlice (zhruba 6 km)
* po zelené značce z obce Jeřmanice (zhruba 3 km)
* po červené značce z obce Rádlo (zhruba 2 km)
* po červené značce z obce Proseč nad Nisou (zhruba 3,5 km)
* po žluté značce z Vratislavic nad Nisou (zhruba 4,5 km)