Vrch Bukovec

Vrch Bukovec, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Osada Jizerka, 468 49

Vrch Bukovec je jednou z nejvyšších čedičových kup ve střední Evropě.

Vypíná se nad osadou Jizerka na východním okraji Jizerských hor. Z upravené vyhlídky nad bývalým lomem je krásný pohled na Jizerské hory, českou i polskou část Krkonoš a také směrem ke Smrku a na osadu Jizerka. Horní partie Bukovce jsou mimořádně cennou Národní přírodní rezervací, vede zde také naučná stezka.

Čedič dal vzniknout bohaté půdě, ve které se daří vybrané a jinde v Jizerských horách se nevyskytující květeně a bučinám. Své jméno hora získala díky původnímu bukovému porostu, který však byl v minulosti většinou vykácen. Na severních a východních svazích jsou ale zachovány vzácné ukázky horského smíšeného a jehličnatého lesa.

Přístup: na vrchol je možný pouze pěšky po značených turistických stezkách z Kořenova, Dolního Polubného a Jizerky.

Poloha: 1 km JV od osady Jizerka, 7 km SV od obce Desná, 9 km SV od Tanvaldu