Vodopády na říčce Černá Desná

Vodopády na Černé Desné, autor: Milan Drahoňovský

Jizerské hory

Desná, 468 61

Pod přehradou Souš, nedaleko obce Desná, je na říčce Černá Desná řada vodopádů. Řeka zde vytváří kaskády a několikametrové vodopády.

Novou přírodní památkou Jizerských hor se staly v červenci 2013 vodopády na říčce Černá Desná. V roce 2000 zde byla zpřístupněna naučná stezka nazvaná Vodopády Černé Desné. K vodopádům je možné dojít pěšky z Desné po červené značce na soušskou přehradu.

Turisté zde budou postupně míjet Plotnový vodopád, za kterým následuje vodopád Dlouhý, Bukový a nakonec i Hrncový.  Je zde i několik Čertových hrnců, které voda vytvořila v kamenech.

Koryto Černé Desné je plné typických peřejí, kaskád, kotlů a především větších nebo menších vodopádů, které vodní proud vymodeloval do fantaskních tvarů.

Cíl výletu, přehradní nádrž Souš, slouží jako zásobárna pitné vody a není možné se v ní koupat. Zpět do Desné je možné se dostat po modré značce.

Poblíž jednoho z vodopádů stojí v řečišti kříž se stříškou, aby se nezapomnělo, že za velké vody v roce 1912 tady zahynul devítiletý chlapec Alfred Fuchs. Spadl z lávky do rozvodněné říčky a v důsledku těžkého prochladnutí a vážného zranění zemřel.

Vodopády na Černé Desné, autor: Milan Drahoňovský

Vodopády na Černé Desné