Vodopády Jedlové

Vodopády Jedlová, autor: Tomáš Doucha

Jizerské hory

Jedlová je horská říčka protékající přírodní rezervací Jedlový důl.

Vodopády na říčce Jedlová patří mezi nejkrásnější turistické cíle Jizerských hor.  Najdete je nedaleko Josefova Dolu, známého rekreačního střediska v Jizerských horách. Z Josefova Dolu se k vodopádům na Jedlové dostanete po modré turistické značce a přímo kolem vodopádů vás provede naučná stezka, která je 2 km dlouhá a vede celým sevřeným údolím říčky Jedlová. Na 9 zastaveních se seznámíte s přírodními krásami zdejší rezervace, dozvíte se o vodopádech i o zdejších skalních útvarech.

Cestou vás bude nejprve míjet několik kaskád, které nepřesahují výškou 1 metr, až dojdete k největšímu vodopádu na Jedlové, který má jasně viditelnou přepadovou hranu, na které se rozděluje do dvou ramen. Ty jsou od sebe vzdálena přibližně 4 metry, pravé rameno je o něco vodnatější. Tento vodopád vytváří ukázkovou parabolu a je vysoký 5 metrů. Dvanáct metrů pod ním je další vodopád, který však nemá tak výraznou přepadovou hranu. Jeho výška jsou 3 metry. Spolu však vytvářejí nádhernou přírodní scenérii Jizerských hor.

Vodopády na Jedlové, autor: Milan Drahoňovský

Vodopády na Jedlové