Údolí Plakánek, autor: Luděk Antoš

Český ráj

Libošovice, 507 44

Údolí Plakánek směřuje od hradu Kost kolem rybníku Obora k obci Střehom.

Jedná se o skalnaté, smíšeným lesem porostlé romantické údolí, které bylo pojmenováno podle rodiny Plakánků, kteří zde za Heřmana Černína v 17. století pálili dřevěné uhlí. U obce Střehom se zachoval vodní mlýn, na dolním konci údolí je studánka Roubenka připomínaná v básních Fráni Šrámka.V Plakánku je také několik pískovcových lomů, ze kterých byl odebírán kámen na stavbu hradu Kost a soboteckého kostela. Malý Plakánek je skalnatá rokle odbočující ke vsi Vesec u Sobotky.

Údolí Plakánek, autor: Ondřej Littera

Údolí Plakánek

Tato fotografie byla pořízena v rámci projektu „Zvýšení atraktivity Královéhradeckého kraje“ podpořeného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Údolí Plakánek - naučná stezka, autor: jan špelda

Údolí Plakánek - naučná stezka