Podtrosecká údolí

Český ráj

Troskovice, 512 63

Podtrosecká údolí se rozkládají v oblouku severně a severovýchodně okolo hradu Trosky.

Na dně kaňonovitých údolí, která jsou z velké části lemována skalami, se nachází soustava rybníků a mnoho mokřadů a vlhkých luk, které jsou místem výskytu mnoha rostlin a živočichů. Proto byla oblast v roce 1999 vyhlášena přírodní rezervací. Vedle Hruboskalska a Příhrazských skal je největší rezervací chráněné oblasti Český ráj. Byla vyhlášena zejména za účelem ochrany mokřadů na dně údolí okolo Želejovského potoka a Žehrovky.

Podél Želejovského potoka, který protéká rybníky Vidlák, Krčák, a Věžák a vlévá se do Žehrovky, se rozkládá Želejovské údolí, které je lemováno skalami a jehličnatými lesy. Zachovala se tu řada staveb lidové architektury.

Rybník Nebák

Protáhlý rybník ležící na Žehrovce, severovýchodně od Sobotky. V okolí najdeme samoty a rekreační chalupy. Pod rybníkem je starý Vlkův mlýn připomínaný už v roce 1445. V lese, při silnici do Rovně, najdeme zříceniny skalního hrádku ze 13. století.

Rybník Krčák

Jedná se o rybník v údolí Želejovského potoka, asi 4 km jihozápadně od Rovenska pod Troskami. Na kraji lesa ho vroubí rekreační chaty.

Věžický rybník

Věžický rybník má unikátní skalní břeh - skalní věže vystupují přímo z hladiny rybníka. Písčité dno a teplá voda láká v létě ke koupání. K přístupu ke koupání lze využít např.louku u hráze (poblíž parkoviště).

Podsemínský rybník

Rybník najdeme v údolí Žehrovky, pod rybníkem Nebákov. Příjemné místo ke koupání obklopují rekreační chaty.

Vidlák

Rybník se nachází při silnici z Troskovic k Hrubé skále. Najdeme tu přírodní rezervaci Rašeliniště Vidlák. Pro turisty je zde možnost občerstvení, táboření a koupání.

Vidlák, autor: Ondřej Holas

Vidlák, autor: Pavla Bičíková