Příhrazy - Branžež

mapka

Český ráj

Příhrazy

Vyberte si mezi kratší a delší variantou okružního výletu z Příhraz.

Průběh trasy:
1. Příhrazy - Staré hrady (1,5 km) - Na Krásné vyhlídce (3 km) - Hrázka (4,5 km) - Příhrazy (6 km)
2. Příhrazy - Staré hrady (1,5 km) - Na Krásné vyhlídce (3 km) - Hrázka (4,5 km) - odbočka k Hynště (5 km) - Černá louže (6,5 km) - Nová Ves (9 km) - Srbsko (11,5 km) - Příhrazy (16 km)

Popis trasy: Z výchozího místa, kterým je parkoviště u restaurace a koupaliště v Příhrazech, se vydáte po červené značce kolem koupaliště. Cestě se říká Budovcova stezka. Po strmém stoupání na skalní hřbet dorazíte na Staré hrady. Stával tam středověký hrádek, z kterého zbylo několik skalních světnic, zbytek studny a příkop vytesaný do skály.

Cesta pokračuje po okraji skal s častými výhledy severním směrem a dovede vás k restauraci Na Krásné vyhlídce, kde je možnost občerstvení. Z prostranství před restaurací je atraktivní výhled na Ještěd, údolí Jizery, Turnovsko a rybník Žabakor (45 ha), který je přírodní rezervací s výskytem chráněných rostlin a mnoha druhů vodního ptactva. Rybník je určen pro chov ryb a je v něm zákaz koupání.

Jižním směrem uvidíte výrazný čedičový vrch Mužský (463 m), který vyčnívá z pískovcové plošiny a poskytuje jedinečný kruhový rozhled. Pomník na vrcholu připomíná bitvu, která se na plošině odehrála při prusko-rakouské válce v roce 1866. Pro svou dominantní polohu býval Mužský místem mohutných táborů lidu.

Naše trasa pokračuje po modré značce na Hrázku. V okolí jsou skupiny staroslovanských mohyl ze 7. a 8. století. Z křižovatky na Hrázce budete mít rozhled na Příhrazské skalní město, které tvoří 178 skalních věží. Nejznámější z nich se pro její charakteristický tvar říká Kobylí hlava. Ten, kdo by nechtěl absolvovat naši trasu celou, má na Hrázce možnost odbočit vlevo a po žluté značce kolem skalního města a po Příhrazských schodech se můžete vrátit na parkoviště v Příhrazech (6 km).

Naše trasa pokračuje z Hrázky po modré značce k odbočce na Hynštu, kde se také modrá značka krátce spojí s červenou. Hynšta je malebné místo na skalním ostrohu se zbytky středověkého hrádku a tajné modlitebny českých bratří. I když musíte po modře značené odbočce absolvovat stejnou cestu tam i zpět, vřele doporučujeme návštěvu.

Z křižovatky značených cest budete pokračovat opět po modré značce na křižovatku se žlutou značkou na začátku Hrázkové rokle. Z křižovatky Černá louže naše trase vede po žluté značce. Dorazíte k silnici a po ní na okraj obce Branžež. Ze silnice uvidíte hladinu rekreačního Komárovského rybníka, který je známý písčitým dnem a tím, že mívá teplejší vodu na koupání, protože je poměrně mělký a voda se snadno prohřeje. Na jeho břehu jsou dvě pláže a dva kempy.

Těsně před Branžeží odbočíte vlevo a stále po žluté projdete chatovou osadou a dorazíte do Nové Vsi. Na křižovatce v obci přejdete na zelenou značku, která zde vede společně s modře značenou cyklostezkou. Projdete kolem hotelu U Jezera a odbočky k pláži. U kempu opustíte zelenou značku a pokračovat budete kolem plotu kempu po modré cyklostezce, která vás dovede do Srbska.

U rozcestníku na silnici odbočíte vlevo na červenou značku. Nejprve půjdete obcí po silnici a potom odbočíte vpravo. Po červené značce budete obcházet mohutný skalní útvar zvaný Sokolka. Masív je asi 500 m dlouhý a 200 m široký má stěny vysoké až 40 m. Tvořen je různobarevnými pískovci.

Lesem stále po červené dojdete na křižovatku s modrou u Hynšty, kudy už naše trasa vedla. Naše putování pokračuje stále po červené k Příhrazským schodům. Z okolí křižovatky se žlutou značkou na okraji skalní plošiny jsou ještě pěkné výhledy na Příhrazské skalní město. K výchozímu místu na parkoviště v Příhrazech strmě sestoupíte po Příhrazských schodech po červené a žluté značce (13 km).

mapka

Příhrazské skály, autor: Luděk Antoš