Semily - Bozkov

Riegrova stezka

Český ráj

Semily, 513 01

Okružní trasa vedoucí částečně po Palackého a Riegrově stezce.

Délka trasy: 15 km

Průběh trasy: Semily - Cimbál (3 km) - Podbozkov (4 km) - Bozkov (5,5 km) - Palackého stezka (7,5 km) - Podspálov (9,5 km) - Riegrova stezka - Semily (15 km).

Popis trasy:
Výchozím bodem výletu je semilské Riegrovo náměstí. Od rozcestníku turistických značek se vydáme po žluté značce parkem, kolem kapličky U čtrnácti pomocníků až do místní části Cimbál. Na křižovatce silnic Bozkov - Spálov - Semily mineme Sejkorskou kapličku. Zde můžeme krátce odbočit po modré směrem na Spálov a navštívit nedalekou Masarykovu vyhlídku.

Žlutá stezka dále klesá do Podbozkova k potoku Vošmenda a odtud stoupá až do obce Bozkov. V obci můžeme navštívit kostel Panny Marie, jehož věž slouží také jako rozhledna. Z návsi nás již modrá turistická značka po cca 500 metrech zavede k Bozkovským jeskyním.

Náš výlet bude pokračovat po modré značce do údolí řeky Kamenice. Zde prochází červeně značená Palackého stezka. Vede z Podspálova dále směrem na Tanvald a spojuje Horní Pojizeří s Krkonošemi a Jizerskými horami. My se na ni napojíme v Bohuňovsku nedaleko železniční stanice Jesenný a vydáme se po proudu řeky k soutoku Kamenice a Jizery. V místě, kde se setkávají dva prudké toky, byla v letech 1921 - 1926 postavena hydroelektrárna s dosud funkčním zařízením. V Podspálově se můžeme občerstvit v místním hotelu.

Zpět do Semil se vrátíme po známé Riegrově stezce.

Riegrova stezka