Mezinárodní cyklotrasa Odra - Nisa

Jizerské hory

Lučany nad Nisou

Web: www.nisaops.cz, www.oderneisse-radweg.de

Mezinárodní cyklotrasa Odra - Nisa prochází územím tří zemí: Česka, Německa a Polska. Provede vás 630 km dlouhou cestou od pramene Nisy v Jizerských horách až k Baltskému moři.

Cyklotrasa Odra - Nisa začíná nedaleko obce Lučany nad Nisou. Zde se na úbočí Černostudničního hřbetu nachází malý pramen Lužické Nisy. Cesta pokračuje po tomto hřebenu a vy můžete ze sedla sledovat údolí říčky, která se rychle rozrůstá. Ta při průchodu tradičním sklářským městem Jablonec nad Nisou přibírá další přítoky a stává se opravdovou řekou.

Poté trasa vede přes turistickou lávku u obce Rádlo a pokračuje do Liberce. Za městem, u zříceniny hradu Hamrštejn, se začíná tok klikatit a vytváří romantické meandry. Cesta sleduje trasu bývalé kupecké stezky, jež sloužila k přepravě nejdůležitějších surovin do českých zemí. Na této stezce vznikla nejen města a obce, ale také obrané stavby jakým je hrad Grabštejn. Ten nabízí v letních měsících zajímavé prohlídky jeho vybavení a pohled z jeho věže ukáže jak strategickou pozici ve své době zastával.

Na německé území pak cesta překračuje v obci Hartau a brzy se dostaneme do starobylého města Zittau (Žitava). To je plné architektonických zajímavostí z různých období. Po historii a pamětihodnostech vás provede Žitavská kulturní stezka. Zajímavostí je také úzkorozchodná parní železnice, která spojuje město s lázeňskými obcemi Oybin a Jonsdorf.

Dále cesta pokračuje na sever, kde prochází městem Ostritz až dosáhne historického města Görlitz (Zhořelec). Za ním cesta pokračuje do nádherné přírodní krajiny, která je typická svými vřesovišti a rybníky. Nedaleko od stezky najdete přehradní nádrž Quitzdorfer Stausee pyšnící se největší vodní plochou v Sasku, která láká rybáře i vyznavače vodních sportů. Mezi rákosovými dunami s močály se nachází chráněné území Dolní Spréva s Centrem ochrany přírody - zámkem Niederspree. Jedinečné přírodní zážitky nabízí biosférická rezervace UNESCO Hornolužická krajina rybníků a vřesovišť s Žabí cyklostezkou. Další nezapomenutelné zážitky nabízí výlet loďkou po Nise, která zde protéká nádhernou krajinou. Park v Bad Muskau, který patří ke světovému kulturnímu dědictví, se rozkládá na ploše více než 600 ha po obou březích Nisy a je největším krajinným parkem anglického stylu v Evropě.

Město Niesky vám nabídne jedno z nejhezčích náměstí v Německu. V Sagar můžete navštívit Muzeum řemesla a průmyslu a v obci Rietschen skanzen Erlichthofsiedlung.

Cyklostezka Odra-Nisa, autor: Krajský úřad Libereckého kraje

Cyklostezka Odra-Nisa