Labská louka a pramen Labe

Labe pod pramenem, autor: Jan Patzelt

Krkonoše

Špindlerův Mlýn, 543 51

Pramenná oblast řeky Labe leží na poměrně rozlehlém náhorním vrchovišti.

Dominantou Labské louky ze severní strany je vrchol Violík, který leží na česko-polské hranici. Přes louku vedla historická obchodní stezka spojující české vnitrozemí se Slezskem (tzv. česká stezka). V zimních měsících je Labská louka pokryta sněhem často i více než 6 měsíců a výška sněhové pokrývky běžně dosahuje dvou až tří metrů.

Symbolický pramen v nadmořské výšce 1386 m je opatřen betonovou skruží, skutečný pramen leží o něco výš. Na kamenné zídce v blízkosti pramene je umístěno 26 barevných znaků měst, jimiž Labe protéká. Pramen Labe byl slavnostně vysvěcen již v roce 1648, ale do dnešní podoby bylo jeho okolí upraveno až v roce 1968.

Dostupný je z Labské boudy (1 km) nebo ze Zlatého návrší (3 km).

Poloha: SZ od Špindlerova Mlýna, SV od Rokytnice nad Jizerou

Pramen Labe, autor: archiv KHK

Pramen Labe

Tato fotografie byla pořízena v rámci projektu „Zvýšení atraktivity Královéhradeckého kraje“ podpořeného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

meandry Labe, autor: SMO Krkonoše

meandry Labe