Huťský vodopád, autor: TIC Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou, 512 45

E-mail: infocentzrum@mesto-rokytnice.cz
Web: www.rokytnice.com

V huťském vodopádu padá voda z výšky 20 m. Je napájen Huťským potokem, který pramení pod chatou Dvoračky.

Jedná se o jeden z nejčastějších cílů při procházkách po Rokytnici nad Jizerou. Vodopád je napájen vodou z Huťského potoka a voda zde padá z výšky 20 metrů.
Název Huťský vznikl podle první sklářské huti v Krkonoších, ve které pracovala známá sklářská rodina Schürerů od roku 1562. Později, po vyčerpání zásob dřeva v okolních lesích, sklářské hutě zanikly a od roku 1625 se zde za podpory Albrechta z Valdštejna rozvíjela těžba stříbra, mědi a olova. Po Valdštejnově smrti došlo k úpadku důlní činnosti, kterou se již nepodařilo obnovit. Místní obyvatelé se poté začali orientovat na výrobu sukna a plátna a současně na budní hospodářství.

Poloha: SV od Rokytnice nad Jizerou

Huťský vodopád, autor: Milan Drahoňovský